ДОВЕРБА

ДОВЕРБА

Пишува: АТАНАС КИРОВСКИ Со години слушаме како се преповторува истата мантра дека македонските национални телевизии се буквално преполнети со „програмско ѓубре“ (trash content) во кое предничат турските серии синхронизирани на македонски јазик, и српски музички и...
Пендаровски, медиумски здруженија и активисти нajостро го осудија нападот врз новинарот Зоран Божиновски

Пендаровски, медиумски здруженија и активисти нajостро го осудија нападот врз новинарот Зоран Божиновски

Претседателот Стево Пендаровски нajостро го осуди нападот врз новинарот Зоран Божиновски: „Република Северна Македонија е правна држава во која се штитат човековите права и слободи, затоа повикувам за ефикасна истрага на овој случај. Неприфатливо е насилничко...
Полиграф: Невистина е дека преговорите со ЕУ и скринингот не започнале

Полиграф: Невистина е дека преговорите со ЕУ и скринингот не започнале

Почетокот на преговорите на Северна Македонија со ЕУ е во фокусот на јавноста годинава. Беа изнесени многу невистини, манипулации и дезинформации за преговарачката рамка и за тоа дали започнале преговорите со ЕУ или не. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски,...
Повеќе медиуми дезинформираа дека косовската вицепремиерка, Грвала-Шварц била избркана „на клоци“ од кабинетот на екс-премиерот Заев

Повеќе медиуми дезинформираа дека косовската вицепремиерка, Грвала-Шварц била избркана „на клоци“ од кабинетот на екс-премиерот Заев

Нема никакви индиции, факти или извори дека Доника Грвала-Шварц, вицемпремиерка и министер за надворешни работи на Косово, била наводно избркана „на клоци“ од состанокот со поранешниот премиер на Северна Македонија, Зоран Заев, кој се одржал минатата година, на 30...
ДОВЕРБА

ПИРОМАНИ

Пишува: АТАНАС КИРОВСКИ Во ситуација на затегнати односи меѓу соседните Македонија и Бугарија, изминатата недела дојде до средба на министрите за надворешни работи на двете земји во Берлин, Бујар Османи и Николај Милков. Како што соопшти Министерството за надворешни...