Морачанин: Што презема МВР за говорот на омраза? Спасовски: Во 2022 нема кривично дело за предизвикување на омраза и само едно дело за загрозување на сигурноста по електронски пат

Морачанин: Што презема МВР за говорот на омраза? Спасовски: Во 2022 нема кривично дело за предизвикување на омраза и само едно дело за загрозување на сигурноста по електронски пат

Пратеничко прашање и министерски одговор за тоа што презема МВР за говорот на омраза Морачанин: Што презема МВР за говорот на омраза? Пратеничката Маја Морачанин од ДОМ му постави пратеничко прашање на Министерот за внатрешни работи, во врска со „интензивниот говор на...
ЗНМ и ССНМ ги осудија навредите од охридскиот советник Нефи Усеини кон новинарката Емилија Мисирлиевски

ЗНМ и ССНМ ги осудија навредите од охридскиот советник Нефи Усеини кон новинарката Емилија Мисирлиевски

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) и Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) најостро ги осудуваат навредите и пцостите на советникот во Општина Охрид, Нефи Усеини кој денеска ги упати кон колешката, дописничка за ТЕЛМА од Охрид,...
Сарачини: Руската пропаганда влијае на перцепциите на граѓаните

Сарачини: Руската пропаганда влијае на перцепциите на граѓаните

Петрит Сарачини од Институтот за медиуми и аналитика ИМА, во неговото гостување кај Сашо Орданоски во „Утрински брифинг“ на Слободна ТВ ги истакна негативните влијанија на руската пропаганда во јавната комуникација кај нас, но и во други земји на регионот....
Сарачини: Говорот на омраза е одамна кривично дело, проблем е културата на неказнивост

Сарачини: Говорот на омраза е одамна кривично дело, проблем е културата на неказнивост

Во гостување во „Утрински брифинг“ на Слободен печат, претседателот на Институтот за медиуми и аналитика ИМА, Петрит Сарачини истакна дека ситуацијата со присутноста и ефектите на говорот на омраза станува сè потешка и потешка, повознемирувачка и позагрижувачка....

ПАРАДА НА ГОРДИТЕ ХОМОФОБИ

  ПИШУВА: Билјана Михајловска На 25.06.2022 година во Скопје се одржа третата по ред Парада на гордоста под мотото „Излези за љубов! Достоинство. Еднаквост. Правда.“. На парадата учествуваа многубројни припадници на ЛГБТИ заедницата од Република Северна...